Ølstykke akvarieforening

Årets fisk

Ølstykke Akvarie Forening

 

Årets fisk:

Formål:

Formålet med ÅRETS FISK er, at hvert enkelt medlem studerer adfærd, fodervaner, opdræt, yngelpleje, opmadning af yngel, sygdomme m.m.

Desuden finde materiale frem om fiskene fra bøger, blade, artikler mm.

Alle disse oplysninger indsamles af bestyrelsen og bearbejdes herefter til en artikel om fiskene, til gavn for fremtidige medlemmer og andre, som kunne tænke sig at holde fisken.

Valget:

Navnet på ÅRETS FISK vælges af bestyrelsen og offentliggøres på den ordinære generalforsamling.

ÅREST FISK skal udvælges på skift mellem de forskellige familier, således at alle i klubben får chancen for at få kendskab til disse.

Tidsrum:

Konkurrencen ÅRETS FISK holdes i perioden 1/3 - 31/12.

Bedømmelse:

ÅRETS FISK indgår i en indbyrdes konkurrence på denne ene art.

Konkurrencen afsluttes i januar måned med en bedømmelse og den opdrætter, der har fået flest unger, har vundet. Vinderen belønnes med en præmie samt en vandrepokal SKÆNKET AF Værløse Dyrehandel, som skal afleveres tilbage igen året efter.

Indkøb:

Det enkelte medlem indkøber og betaler selv for sine fisk og ungerne afleveres i klubben.

Resultater:  (Alle fotos er gengivet med tilladelse fra Johnny Jensen - www.jjphoto.dk

Årets fisk

2017

Corydoras pygmaeus

  Corydoras pygmaeus

 

         Tidligere års "Årets fisk"

 

År

Fiskens navn

Vinder

Billede

1994

Barbus oligolepis
(Ø Barbe)

Jens Dolmer

1995

Hyphessobrycon flammeus
(Rød Rio)

Søren Mose

1996

Colisa lalia
(Dværg Gurami)

Søren Mose

1997

Xiphophorus maculatus
(Platy)

Jan Jenen

1998

Papiliochromis ramirezi
(Sommerfugle Cichlide)

Ingen vinder

 

1999

Tanichthys albonubes
(Hvide Sky, Kardinalfisk)

Ole G. Nielsen

2001

Characodon lateralis
(Regnbuegoodeide)

Henning Nielsen

2001-characodon lateralis 3

2002

Barbus tetrazone
(Sumatra Barbe)

Ingen vinder

2002-Barbus tetrazone

2003

Apistogramma cacatuoides
(Kakadue Dværgcichlide)

Ingen vinder

2003-apistogramma cacatuoides male 3

2004

Aphyosemion gardneri
(Kilifisk)

Henning Nielsen

2004-Aphyosemion gardneri

2005

Ingen konkurrence

Ingen vinder

 

2006

Ingen konkurrence

Ingen vinder

 

2007

Nematobrycon palmeri
(Kejsertetra)

Ole G. Nielsen

2007-nematobrycon palmeri male 4

2008

Trichopsis pumila
(Knurrende Dværggurami)

Flemming Hansen

2008-trichopsis pumila 1

2009

Corydoras aeneus
(Kobberpansermalle)

Peder Bach

2009-corydoras aeneus 2

2010

Puntius tetrazona
(Sumatra barbe)

Peter Jørgensen

2010-puntius tetrazona 3

2011

Microgeophagus ramirezi
(Sommerfugle Cichlide)

Ingen vinder

2011-mikrogeophagus ramirezi 3

2012

Xiphophorus hellerii
(Grøn sværddrager)

Johnny Albrecht

2012-xiphophorus hellerii male 7

2013

Puntius titteya
(Kirsebærbarbe)

Ingen vinder

2014 Tanichthys albonubes - Hvid Skybjerg

Ingen vinder

2015 Pelvicachromis pulcher, (kaldet Kribensis)

Ingen Vinder

2016 Ingen fisk valgt

 

2017 Corydoras pygmaeus

Bliver kåret på generalforsamlingen 2018

Corydoras pygmaeus

 

 

 

Forum Login